Teachable Pricing (2022) – Which Plan Is Right for You?

Teachable Pricing Plans

Teachable is one of the best online course platforms. It’s easy to use, reasonably priced and offers all the important features to deliver engaging online courses.

However, I always find creators confused with Teachable pricing and which pricing plan they should start with.

That’s because Teachable has four pricing plans, and they vary significantly in features, pricing, and transaction fees.

So, I have created this ultimate Teachable pricing guide, where I’ll explain everything about the pricing tiers and their differences.

By the end, you’ll know which plan to choose for your online course business.

Let’s dive right into it.

Teachable Pricing Plans Overview

Teachable offers four different plans, and here’s the cost of each of these plans:

  • Free plan – ($1 + 10% transaction fee)
  • Basic plan – $39/month or $348/year (5% transaction fee)
  • Pro plan – $119/month or $1,188/year (0% transaction fee)
  • Business plan – $299/month or $2,988/year (0% transaction fee)

So, you get both monthly and annual payment options on Teachable.

On the Basic plan, you save 25%, and on the Pro and Business plans, you save 17% by paying yearly.

While the annual option can result in significant savings, I’d still recommend starting with a monthly plan.

Teachable Pricing Plans
Teachable Pricing Plans

In addition to the monthly/annual cost, the course platform charges a transaction fee on your sales on the free and Basic plans.

Now, as you are familiar with the overall pricing structure, let’s discuss each plan in detail.

If you don’t know how Teachable works and you’re not even sure whether it meets your requirements or not, you should first check this Teachable review.

Teachable Free Plan and Who Should Use It?

The Free plan has no monthly cost, and it only charges a transaction fee of $1 + 10%.

It allows you to have unlimited courses, coaching, hosting, and students, making it the most generous free plan of all Teachable competitors.

In terms of course creation and engagement, it offers:

  • Drag-n-drop course builder
  • Course player
  • Course design templates
  • Basic quizzes
  • In-lesson discussions

Moreover, you get access to the sales page builder, integrated payment processing, sales tax tools, and instant payouts.

Teachable free plan
Teachable Free Plan

So, if you’re planning to create and sell simple courses, Teachable’s free plan is good enough. You can use the free plan to build and run your business as many other Teachable courses do.

Who Should Use the Basic Plan?

The Basic plan, priced at $39/month, comes with a 5% transaction fee and offers many more features than the Free plan.

With the Basic plan, you get the following major upgrades:

  • Ability to add a custom domain
  • Coupons feature
  • Content dripping tool
  • Third-party email marketing integrations
  • Zapier integration
  • Access to Teachable community
Teachable Basic Plan
Teachable Basic Plan

Additionally, you get access to TeachableU, which has several premium training courses for course creation and marketing, as part of your subscription.

The Teachable Basic plan is a good place to start for most creators as it allows you to use a custom domain for your course website and also offers the essential features.

Who Should Use the Pro Plan?

The most popular Teachable pricing plan is the Pro plan. It comes with a fixed monthly charge of $119/month, but there’s no transaction fee.

 In terms of features, it has much more to offer than the Basic plan, such as:

  • Graded quizzes
  • Course completion certificates
  • Course compliance tools
  • Advanced course reporting tools
  • 1-click upsells
  • Affiliate marketing
  • White-labeling

On top of that, it supports the advanced Zapier integration, which allows you to perform specific actions in your Teachable school based on events in other apps.

For example, if you use a platform like Clickfunnels for selling online courses, you can use the advanced Zapier integration to add users to a Teachable course automatically.

Teachable Pro Plan
Teachable Pro Plan

Plus, you can add up to 5 admin users in your school compared to just 2 admin users on the Basic plan.

Finally, if you’re on the Pro plan, there’s live chat support apart from the email support option.

So, if you need any of the features that we have discussed in this section, the Pro plan will be the right plan for you.

Perhaps, you don’t need any of the additional Pro plan features. Still, you should upgrade when you hit a minimum revenue threshold.

Let me give you an example.

Say you’re selling a course priced at $100, and you’re, on average, making 20 sales a month.

So, you’d be paying 5% of your revenue as the transaction fee along with the $39 monthly fee, which comes out to be:

 20*(5% of $100) + $39 = $139/month.

This is more than what you’d pay for the Pro plan ($119/month), so you should upgrade.

Who Should Use the Business Plan?

The fourth Teachable plan is the Business plan. Priced at $299/month, it offers a few additional features such as:

  • Power Editor
  • Custom user roles
  • Bulk student import
  • Up to 20 admin-level users.
Teachable Business Plan
Teachable Pro Plan

Users running an online course marketplace or a corporate training platform — anything that requires a relatively large number of authors or owners in your school needs the Business plan.

For most creators, the Pro plan should work well. Even as you scale your business, you won’t need to switch to the Teachable Business plan, except when you need the specific features mentioned above.

If you want to see a detailed comparison of each plan, you should check this pricing comparison chart.

Teachable BackOffice

Teachable offers two payment gateways: Teachable Payments and Monthly Payment Gateway. On both, you get Stripe as the payment processor by default.

But, for having the PayPal option on your checkout, you need to enable BackOffice, which costs an additional 2% in transaction fee on all plans.

While BackOffice gives you additional tools to manage author/affiliate payouts and handle tax forms, it’s still an extra cost that you should know.

How Does Teachable Pricing Compare With Competitors?

Before concluding, let’s see how Teachable pricing compares with its competitors. 

Teachable’s biggest competitor is Thinkific, and like Teachable, it offers a free plan and three paid plans.

Regarding pricing comparison, there’s no clear winner between the two.

With Thinkific, you don’t pay any transaction fee, and the cost of its Pro plan is $99/month compared to $119/month on Teachable.

Thinkific Pricing: How much does Thinkific cost?
Thinkific pricing plans

On the other hand, Teachable’s free plan is more practical, allowing you to create unlimited courses versus just one course on Thinkific’s free plan. 

Plus, there are many specific differences between the two platforms’ pricing plans.

If you want to see a detailed comparison of the two platforms and their pricing, you should read this Teachable vs Thinkific guide.

Another Teachable competitor is Kajabi, which has pretty steep pricing. Kajabi doesn’t have any free plan, and the entry-level plan costs $149/month.

While Kajabi is more expensive, it includes features for course creation and selling features and marketing and audience building. So, it has inbuilt tools for blogging, podcasting, sales funnels, and email marketing.

How much does Kajabi cost?
Kajabi pricing plans

With Teachable, you’ll need to buy third-party tools for these. So you may end up paying more in some cases, but still, Teachable pricing is more beginner-friendly.

If you’d like to see the specifics of how the two platforms compare, including pricing, you should check this Teachable vs Kajabi guide.

Overall, Teachable has a competitive pricing model. Based on your requirements, its cost may be slightly higher or lower than the competitors, but it shouldn’t be a deal-breaker.

Teachable Pricing – Final Verdict

In this Teachable pricing guide, we thoroughly covered the pricing and features of all plans.

So, you should have a clear idea of whether Teachable pricing works for you or not and which is the right plan for you. But let me summarize my recommendations.

The Teachable Free plan is a good option for new creators as it has all the necessary features to create and sell online courses.

The Basic plan is suitable when you want more features and are willing to pay a monthly fee.

Teachable Pro plan is their most popular plan and has almost all the features and no transaction fee. So, if you’re serious about your online course business, you should go with this plan.

I hope this guide helped you decide on Teachable pricing. If you have any questions or feedback, please let me know in the comments below.

Frequently Asked Questions

Disclaimer: We are using affiliate links within this post, so if you click on one of these links and buy through that, we may get a little commission. This is at no additional cost to you and helps us continue to offer free content on our site!